Omaž Dušku Gojkoviću na bis i emocija Džoi Kalderaca na kub, otvorile Novosadski džez festival
Prepuna sala scene “Jovan Đorđević” Srpskog narodnog pozorišta (SNP), gde se tiskalo i staro i mlado, sa akcentom baš na omladini, pokazatelj je da se Novosadski jazz festival, 17-tu godinu za redom uvrstio u grupu manifestacija masovnog tipa koji su uspeli da se etabliraju i iz godine u godinu, okupljaju sve veći broj novostasavajuće publike. U organizaciji Kulturnog centra Novog Sada (KCNS),sinoć je zvanično (mada prateći program traju već nedelju dana) otvorena međunarodna smotra džeza u našoj varoši, koja će ove godine programski akcentovati tzv. vokalni džez.
Otvarajući festival, član Gradskog veća zadužen za kulturu i informisanje, Vanja Vučenović je potcrtao da podrška grada u pogledu ostvarivanja planova i ciljeva Novosadskog jazz festival jeste nedvosmislena, budući je ovaj festival na mapi velikih, međunarodnih manifestacija prepoznat kao jedan od najznačajnijih i najsnažnijih “argumenata u pogledu inicijative Novog Sada za apliciranje za kandidaturu za Evropsku prestonicu kulture 2021” godine.
Programski odabir, uredništva koji među ostalim čine, izvršna producentkinja festival Vesna Kaćanski i Adam Klem, u pogledu odabira vokalne džez muzike, bio jasno uočljiv već na samom početku prve festivalske večeri koju su otvorili istambulski Selen Gulun trio. Blagodareći ambasadi Republike Turske, Novosađani i poklonici džeza bili su u prilici da se upoznaju sa stvaralaštvom kompozitorke, pijanistkinje, pevačice i pedagoga, Selen Gulun, Demirhana Bajlana i bubnjarke Monike Bulande čiji je nastup ipak ostavio prilično ravnodušnim prisutne, iako Istambul slovi za jedan od evroazijskih džez centara.
Headliner i jedna od vodećih zvezda džez festival, trubač, kompozitor, aranžer, bend lider, Duško Gojković (1931) nastupio je sa “svojim” (dugi niz godina mu je bio i dirigentom), Big Bendom RTS, kojim je dirigovao Ivan Ilić.
Nastup prve jazz trube ex Jugoslavije, Berklijevca, (čoveka koji je drugovao sa Majlsom Dejvisom, Dizijem Gilespijem, Mejnardom Fergusonom, Slajdom Hemptonom, Klarkom Terijem, Artom Farmerom, Ernstom Kiferom i brojnim drugim svetskim jazz Potpisima), Duška Gojkovića koji u svojoj impresivnoj karijeri, ima međ ostalim snimljenih 30 albuma pod svojim imenom (međ kojima i “Balkan blues”; “Soul connection”, “Be bop city”, “Brandenburg Concert Duško with strings”,itd) bio je svojevrstan omaž njegovom suverenom i superiornom načinu izvođenja i nastupu, po kojima je bio prepoznatljiv decenijama koncertrirajući i vodeći brojne orkestre na evropskom i američkom kontinentu. Verzirani Big bendovci RTS su sa posebnim užitkom izvodili kompozicije svog kadgodnjeg concert majstora i učitelja, a solo nastupima su izuzetno toplo primljeni kod publike trombonisti, Novosađanin, Nemanja Zlatarev i Kosta Vukašinović. Očekivano, Maestra i zvezdu Dušana Gojkovića, džezerica publikum i ostali, ispratili su burnim ovacijama, što je zablagodareno jednim bisom od strane Trubača.
Emotivni, strastveno-lirski jazz recital upriličio je o koncu, njujorški pijanist Džoi Kalderaco, koji iako je nastupio kao treći izvođač te koncertne večeri, i to pred prilično smanjenim brojem publike, budući se vreme bližilo ponoći, bio je pun pogodak te večeri, barem kada je u pitanju stvaralački dar, ali i koncertno izvođenje. Iskreno i duboko proživljeno, objasnivši publici, da je, pre nego li je stigao u našu varoš, sahranio svog prijatelja, Džoi Kalderaco, je i svoj koncertni program podredio ovom osećanju tuge, prolaznosti i dubokih emocija koje vežu čoveka za čoveka, što su posvećenici i istinski marioci džeza, koji su pretekli u SNP, pozdravljali brojnim aplauzima tokom njegovog zaista, dramatično emotivnog nastupa. Utisak je dobrog dela publike, da se upravo njime (svojim izvođenjem) Kalderaco izdvojio kao zvezda ovogodišnjeg festivala.
Međ poklonicima džeza, bluza i ostalih ritmova, koji su te večeri prisustvovali otvaranju festivaal prepoznali smo i: pijanistkinju Ritu Kinku koja je došla u pratnji supruga Milana Radulovića –Ješka; laureate Oktobarske nagrade, Ismeta Atića sa suprugom Jasminom Gradinac; bubnjare Ivana Fecea Firčija i Uroša Šećerova; novinare Miroslava Stajića, Marka Ivanića, Zorana Dejanovića; “zelenog optimistu” – Gutu Grubačkog; fotografa Aleksandra Plačkova (čija izložba o Potpisima koji su obeležili brojne jazz festivale u godinama za nama u našoj varoši krasi aulu scene “Pera Dobrinović” SNP), kardiologa Dejana Sakača; familiju Doroški; advokate Vladimira Beljanskog i Zorana Koprivicu; arhitektu Vladu Rakića; pukovnika policije Dragana Milića iz sremskokameničke škole za obuku kadra iz domena bezbednosti; dr Vesnu Najdovsku; matičare Rašu Doderovića i Jelenu Kovaček; vlasnika štamparije “Futura”, Tomicu Vlaovića, Draganu Erdelj i brojne druge…
Drugi, odnosno današnji dan festivala, obeležiće nastupi Karle Markotuli koja će nastupiti u duu sa pijanistkinjom Mionom Deler i “East West European jazz orchestra twins 2015” koji je nastao u okviru projekta kulturne saradnje i razmene gradova pobratima – Dortmunda, Rostova na Donu i dakako, Novog Sada.
Autor: Teodora Ž. Janković
Foto: B. Lučić
Roma (askanews) – Un viaggio nei colori, nelle atmosfere, nei profumi e nelle sonorità mediterran
From the very beginning in the second half of the 1980s, when Filippo Bianchi-longtime Artistic Dire